Túraajánlatok

Túraajánlatok

A túraajánlatok közül mindenki megtalálhatja a megfelelő programot. A Karancs-Medves vidék pároknak, barátoknak, családoknak egyaránt fantasztikus élményeket kínál. Várak, szurdokok, kilátók, vízesések, tengerszemek, érintetlen erdőségek várják a környéket felfedezni vágyó túrázókat.

somos

Túraajánlatok -Vártúra

A Mountain House-ból keleti irányba a zöld turista jelzésen indulva, rövid kapaszkodás után, a Boszorkány völgyét elhagyva, hegyek, völgyek, érintetlen erdők, majd a Dornyai túristaház mellett elhaladva találjuk a Salgóbánya település feletti 625 méter magas sziklacsúcson emelkedő Salgó várának romjait.

A várat a környéket uraló Kacsics nemzetség tagjai építtették az 1241-1242-es tatárjárás utáni időszakban. A várból csodálatos körpanoráma nyílik a környező hegyekre és településekre. Látható innen a Bükk, a Mátra, a Cserhát és a Börzsöny, de kedvező időjárás esetén a Magas-Tátra havas gerince is.

Salgó várából már láthatjuk túránk következő állomását, Somoskő várát.

A somoskői vár a magyar-szlovák határon magasodó vulkáni csúcson épült.

Érdekesség, hogy Somoskő település magyar, míg a helység vára szlovák területen található.
A vár alatt elhelyezkedő Petőfi Emlékkunyhó, Petőfi Sándor 1845. június 12-i Somoskőben tett látogatását idézi.

A bátrabb túrázók tovább folytathatják útjukat és felfedezhetik az innen 8 kilométerre, már Szlovákia területén lévő Pogányvárat, vagy akár felkereshetik a 15 kilométerre található Ajnácskő várát is.

Akik Somoskő várától visszafordulnának, ők a visszaúton megtekinthetik a Kőbányák tanösvényt az egyedülálló látványt nyújtó salgóbányai tengerszemmel, vagy kipróbálhatják az eresztvényi erdei tornapályát.

oa.fotoman.kis salgo.boszorkanyko

Túraajánlatok – A boszorkány útja (körtúra)

Pihenőházunktól keleti irányba a zöld turista jelzésen indulva érjük el először a Béla-forrást és a Boszorkányok szikláját (a legenda szerint egykor itt állt a környék főboszorkányának kunyhója).

Innen tovább haladva, a lombok közül már néha elővillan Salgó vára és túránk célpontja a Boszorkánykő, de elénk tárul a környék legmagasabb hegysége, a Karancs is. A 729 méter magas Palóc Olümposzként is emlegetett hegy nevét onnan kapta, hogy szép időben is gyakran előfordul, hogy köd fedi a csúcsait.

A túra során érdemes elsőként felkeresni Salgó várát, mely a vidék fölé magasodó 625 méter magas vulkáni csúcson helyezkedik el és lélegzetelállító panoráma nyílik a környező tájra.

A várból már láthatjuk túránk célpontját, a Boszorkánykőt, ami Kis Salgó néven is ismert a túrázók körében.

A néphit szerint a magas bazaltkúp arról kapta a nevét, hogy tavasszal és ősszel itt, a ködbe burkolt magaslaton gyűltek össze a környékbeli boszorkányok tanácskozni. Tavasszal megtárgyalták, milyen rontást vigyenek a falvakba, milyen járványt, állatbetegséget terjesszenek, mikor legyen árvíz és mikor jégeső, ősszel pedig summázták a munkájukat.  A boszorkányokat soha senki nem látta, de a Kis-Salgó közelében lakók a seprők suhogásából sejtették érkezésüket, s ilyenkor messze elkerülték azt a helyet.

A Boszorkánykőn ugyan boszorkányokkal nem találkozhatunk, viszont gyönyörködhetünk az egyedülálló naplementében és a páratlan panorámában.

A visszafelé vezető utunk  a Tatár-patak szurdokvölgye feletti ősbükkösön, őscseresen át vezet, majd végül a Tatár-árokba leereszkedve felfrissülést nyerhetünk a Nádor-forrás hűs vízénél.

A forrás feletti dombon találjuk a Palóc Stonehenge-nek nevezett ősi kőkört. A helyet legendák övezik, amelyek azt mesélik, hogy az ősi népek itt gyűltek össze, hogy különleges ceremóniákat és szertartásokat tartsanak. A kőkör környékét őrzik a tiszteletteljes óriásfák és a vadon növényvilága, ami tovább növeli a hely misztikumát. A látogatók, akik ide találnak, érezhetik, ahogy az idő lelassul, és egy másik világba lépnek, ahol az ősi titkok még mindig szellemi jelenlétüket mutatják.

A forrás völgyéből egy rövid kaptató, majd egy gyors leereszkedés után ismét elérjük a vendégházat.

Matraalmas a Karancs Medves fennsik es a Felvidek fele es gyonyoru a kilatas

Túraajánlatok – Kapaszkodás a Palóc Olümposzra

Pihenőházunktól nyugati irányba indulva érhetünk fel a Palóc Olümposz tetejére. A 729 méter magas hegy onnan kapta nevét, hogy szép időben is előfordul, hogy köd fedi a csúcsait.

A Karancs csúcsára invitáló túra Észak-Magyarország peremének egyik leglátványosabb panorámáját kínálja. A környezetéből élesen kiemelkedő, árnyas erdőkkel fedett hegytömb meredek, izzasztó emelkedőit teljes körkilátás jutalmazza.

A 729 méteres csúcsról nyíló panoráma észak-magyarországi viszonylatban egyedi látképet kínál: az Északi-középhegység legmagasabb vonulatai egy délnyugat-északkeleti csapásirányú tengelyen helyezkednek el, a Karancs pedig ettől északra, a Felvidék medencéinek szomszédságában emelkedik. Mivel a környező dombvidék magaslatait több száz méterrel felülmúlja, ezért kilátójából egyszerre szemlélhetjük a tájat a távoli Börzsönytől a Cserháton és a szomszédos Mátrán keresztül egészen a Bükkig. A határ másik oldala felé fordulva pedig a Magas-Tátra havas csúcsait is láthatjuk. A kilátóból a szemlélő megpillanthatja a környék legendás várait is.